Bíbor és arany - időszaki kiállítás
KOSSUTH LAJOS PLAKÁTOKON
A legrégebbi hirdetmények, melyeken Kossuth Lajos aláírása olvasható 1848-ban jelentek meg. Ezek hivatalos közlemények, tájékoztatások, utasítások szövegét tartalmazták; az ismertetésükről is mindig külön utasítás született.
Az aktualitás jegyében születtek a későbbi plakátok is. Például Kossuth Lajos 1894-es haláláról tájékoztattak, budapesti gyászszertartásának sorrendjét sorolták fel ezek a nyomtatványok. Külön gyűjtemény állítható össze a születésének 100. évfordulójára rendezett ünnepségekről, szoboravatásokról, színházi előadásokról. Kacziány Géza jóvoltából ezek nagy része megmaradt és a Kossuth Múzeumba került.
A 20. század későbbi évtizedeiben, kiállításokra, pártgyűlésekre, választásokra, kulturális eseményekre hívogattak a plakátok. Az 1948-as ceglédi Kossuth-hét plakátját ceglédi iparművész, Kaczúr György tervezte. A 100 forintos papírpénz több, takarékossággal, megtakarítással kapcsolatos plakáton is feltűnik a szocialistának mondott korszakban. A plakátművészet jeles alkotója Baráth Ferenc 2002-ben a ceglédi Gerjepart Plakátarchivum megbízásából Kossuth 200. születésnapjára készített plakátot. Külön érdekesség a szintén a Gerjepart által 2002-ben rendezett "Kossuth Lajos plakátokon" c. kiállítás plakátja.
A "BÍBOR ÉS ARANY" CÍMŰ KIÁLLÍTÁS TOVÁBBI OLDALAI:
A Kossuth-kultusz ceglédi hagyománya »
Bevezető a Kossuth-kultuszról »
Kossuth Lajos kézírásos hagyatéka az emigrációból »
A ceglédi Kossuth-kultusz 1877-1894. A ceglédiek turini látogatása, 1877. január 24. »
A ceglédi Kossuth-kultusz 1894-től napjainkig »
A ceglédi Kossuth-kultusz 120 éves a ceglédi Kossuth-szobor »
Kossuth-ábrázolások a képzőművészetben »
A magyar nemzet élő eszményesülése »
Kossuth Lajos bélyegeken, emlékbélyegzőkön, emlékborítékokon »
Kossuth Lajos és a Kossuth-címer »
Kossuth Lajos emléktárgyakon »
Kossuth Lajos papírpénzeken, kitüntetéseken, jelvényeken, érmeken, érméken »