Hír, program
Evangélikus templom
The Lutheran Church. Built from 1895 to 1896. Architect: Ottó Sztehlo (1851-1923)
It is the church of the followers of Martin Luther. The statue of Lajos Kossuth, who was also Lutheran, stands before it. The statue is the embodiment of the Hungarian independence and democracy.
Die Evangelische Kirche. Sie wurde von 1895-1986 gebaut, die Pläne hat Ottó Sztehlo (1851-1923) gemacht.
Sie ist die Kirche der Nachfolger von Martin Luther. Vor der Kirche, auf dem Freiheitsplatz steht das Denkmal von dem auch evangelischen Lajos Kossuth, der die ungarische Demokratie und Freiheit verkörpert.
Épült 1895-1896-ban. Tervezte Sztehlo Ottó (1851-1923)
"Czegléd városunkban ágost. hitv. evang. egyházunk felsőbb vidékről ideszállingózott hívei, mint szórvány léteztek 1783. évig, honnan túl, mint leányegyház, a tápiószentmártoni gyülekezethez csatlakoztak." - ez az egyik legrégebbi írásbeli híradás a ceglédi evangélikus egyház történetéről. A szöveg ma már csak az egyik korabeli újságban olvasható, mert az eredeti dokumentumot 1895. november 3-án elhelyezték az épülő templom alapkövében. A gyülekezetnek ez volt a második temploma; az elsőt még 1815-ben emelték és az új miatt bontották le 1894-ben.
A képtár megtekintéséhez kattintson a fenti kisképekre, vagy ide!
Az új épület, melynek tervezője Sztehlo Ottó volt, ott magasodik a mai Szabadság téren. A régi templomból átmentették ide az oltárképet, a szószéket és a keresztelő medencét; végül 1896. október 31-én szentelte fel Sárkány Sámuel bányakerületi püspök az új építményt. Az evangélikus templom az előtte álló Kossuth-szoborral együtt ma a város legszebb emlékhelye.
A templom két oldalán álló evangélikus bazársor 1894-ben készült el; az itteni helyiségekben ma a Ceglédi Városi Könyvtár, a Dobmúzeum és kisebb üzletek működnek. A gyülekezet kezdettől fogva iskolát is tartott fenn, bár csak 1928-ban készülhetett el a korszerű, szolgálati lakással kiegészített épület; a tervező Hegedős Károly volt. Az emeleten emléktáblát állítottak a hálás diákok 1934-ben két evangélikus tanítónak, Alexy Lajosnak és Mészáros Jánosnak. A Népkör utca 1. számú házat ma a Táncsics Mihály Általános Iskola diákjai használják.